Aktuality

STÍNICÍ TECHNIKA – INOVACE V TECHNOLOGIÍCH A MATERIÁLECH, Praha - Konference

Svaz podnikatelů ve stínicí technice pořádá 24. září 2021 další ročník konference o stínicí technice, tentokrát pod titulem STÍNICÍ TECHNIKA – INOVACE V TECHNOLOGIÍCH A MATERIÁLECH.

Čas:  10.30 - 14.30 hodin

Místo: Výstaviště PVA EXPO Praha – Letňany (v rámci veletrhu FOR ARCH, vstupní hala I, sál č. 1

Odborný garant: Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc. (ČVUT Fakulta stavební)

Odborná záštita:

Program konference:

10.00 - 10.30 Prezence účastníků

10.30 - 12.00 Konference - blok I.

 • Aktuálně se SPST a z ES-SO - Ing. Štěpánka Lubinová, SPST
 • Kalkulačka parametrů stínicích prvků – nástroj pro porovnávání vlastností stínicích prvků a jejich správný výběr podle potřeb zákazníka – Ing. Petr Sedláček, Odborný tým SPST
 • Serge Ferrari Group: líder na trhu kompozitných materiálov - Soňa Ballóková (Serge Ferrari)

12.00 – 12.30 Přestávka

12.30 - 14.00 Konference - blok II.

 • Stínicí technika v Nové Zelené úsporám aktuálně - SFŽP
 • Univerzální Překlad HELUZ FAMILY 3in1 v BIMu a proč (Jak zefektivnit navrhování stínicí techniky a omezit chybovost při její montáži) – Ing. Martin Coufalík, HELUZ
 • Lamelové zastiňovací systémy s fotovoltaickou aplikací – Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT, Fakulta stavební
 • Inspirace ze stínicí techniky - vítězné stavby soutěže REALIZACE ROKU 2020 VE STÍNICÍ TECHNICE – MARON, Moraviapropag, Rolrols

14.00 – 14.30 Závěrečná diskuse

Program může být ještě pozměněn, případné změny zde budeme aktualizovat.

Konference je akreditována v rámci celoživotního vzdělávání ČKAIT a ohodnocena 1 bodem.

Partneři konference:

geiger       heluz       sergeferrari

Mediální partneři konference:

              

Přihlásit se můžete ZDE.

Soutěž REALIZACE ROKU 2021 VE STÍNICÍ TECHNICE

Svaz podnikatelů ve stínicí technice (SPST) vyhlašuje šestý ročník soutěže staveb, v nichž hlavní roli hraje stínicí technika. Navazujeme tak na předchozích pět ročníků a rádi bychom díky soutěži ukázali architektonicky či technologicky zajímavá řešení stínění.

Podmínky soutěže

 • Do soutěže budou zahrnuty stavby dokončené v období od 1. 11. 2020 do 31. 10. 2021.
 • Přihlášená stavba se bude prezentovat zasláním fotografických snímků stavby (realizace) se stínicí technikou za sledované období, snímky budou doplněny popisem charakteristiky použité stínicí techniky a způsobu její montáže.
 • Přihlašovatelem stavby může být fyzická nebo právnická osoba, která má k přihlášené stavbě prokazatelný vztah – majitel, investor, dodavatel, architekt nebo studio, které stavbu navrhovalo, a která současně vlastní autorská práva k zaslaným fotografiím a informacím.
 • Maximální počet snímků: 6, z  toho min. 1 snímek celé stavby, min. 1 snímek detailu stínění, minimálně 1 snímek na výšku.
 • Snímky musí být technicky kvalitní, ostré, v tiskové kvalitě - rozlišení minimálně 300 dpi.
 • Snímky, resp. jejich popis, musí obsahovat následující informace:
  • typ stavby/realizace (rodinný dům, obytný dům, administrativní budova, hotel, restaurace apod.),
  • místo stavby/realizace (obec a stát),
  • typ použité stínicí techniky včetně technického provedení a způsobu ovládání,
  • způsob montáže stínicí techniky,
  • další zajímavé informace týkající se např. specifického provedení stínicí techniky či její montáže, nestandardní problém, který bylo nutné při realizaci vyřešit atd.,
  • zdroj (majitele fotografie) – ten sdělením těchto údajů současně uděluje souhlas s použitím fotografií v rámci odborné činnosti SPST, na webu SPST a v časopisu Stínicí a vratová technika,
  • maximální rozsah textu: 4.000 znaků (minimálně ale kolem 2.000 znaků - čím lépe realizaci popíšete, tím více můžete zaujmout).
 • Snímky a informace budou doručeny elektronickou formou na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 31. 10. 2021.

Odměna pro vítězné stavby

 • Vítěz obdrží dárkovou sadu vín,
 • současně budou první 3 místa odměněna prostorem pro bezplatnou prezentaci v časopisu Stínicí a vratová technika v rozsahu jedné strany,
 • všechny stavby budou prezentovány v průběhu konference o stínicí technice v září 2021 a první 3 místa dostanou samostatný prostor pro prezentaci své realizace.

Hlasování

Výběr vítězných snímků proběhne hlasováním elektronickou formou na těchto webových stránkách. Doba on-line hlasování: prosinec 2021 - leden 2022.

Vyhlášení výsledků soutěže

Výsledky budou oficiálně vyhlášeny na  výstavě Infotherma 2022 (leden 2022 v Ostravě) a poté i v našem časopisu Stínicí a vratová technika, zde na našich webových stránkách a na našem facebookovém profilu.

Věříme, že letos budou do soutěže přihlášeny opět zajímavé stavby a že tak soutěž přinese spoustu další inspirace na architektonicky zajímavé, ale také efektivní využití stínicí techniky. Již nyní se proto těšíme na přihlášené stavby.

DEN STÍNICÍ TECHNIKY - 16. květen 2021

Již 11. rokem letos oslavíme Den stínicí techniky jako svátek žaluzií, rolet, markýz, plisé, baldachýnů, japonských stěn, screen, slunolamů a pergol.

Na 16. května 2021 připravili naši členové řadu svých aktivit, kterými se k tomuto dni připojí - podrobnosti zde. Náš svaz na tento den připravil přednášky pro veřejnost v rámci on-line veletrhu VELETON a také soutěž GRILL PARTY o grilovací soupravu a sadu vín.

Přednášky v průběhu veletrhu VELETON na téma „PŘÍNOSY STÍNICÍ TECHNIKY A JEJÍ SPRÁVNÝ VÝBĚR“ zazní v přímém vysílání na stánku Svazu podnikatelů ve stínicí technice (SPST) v hale Poradenství, a to v 10.00, 12.00 h a 14.00 h. Obsah prezentace: S čím vším Vám stínicí technika pomůže? Můžete na ni použít dotaci v programu Nová Zelená úsporám? Jak si vybrat vhodné stínění?

K účasti v soutěži GRILL PARTY postačí, když v době od 16. května do 6. června 2021 zašlete fotografii grilování pod některým ze stínicích prvků (např. markýzou nebo pergolou) na naši mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Členové SPST pak na své valné hromadě 10. června 2021 vyberou vítěze.

Těšíme se na Vás na velerhu VELETON a také na Vaše fotografie grilování!

 

Prohlášení ES-SO ke strategii EU Renovation Wave

Topení a chlazení jsou odpovědné za 80 % spotřeby energie obytných budov. Evropská komise se snaží snížit emise skleníES SO EU Renovation Wavekových plynů do roku 2030 nejméně o 55 %. Strategie obnovy EU si klade za cíl snížit spotřebu energie na vytápění a chlazení o 18 %. Pokud je 75 % oken instalováno s dynamickou stínicí technikou, může potenciální úspora energie na vytápění a chlazení narůst až o 19 % (nebo 49,3 Mtoe/rok) a snížení emisí uhlíku o 19 % (ekvivalent úspory 117 MtCO2/rok). Pokud by se chlazení stalo stejně důležitým jako vytápění, mohou úspory v budovách činit až 22 %. Dynamická stínicí technika je vysoce efektivní a udržitelná technologie s řešeními generujícími mnohem méně emisí uhlíku během výrobního procesu a s úsporami energie dosahujícími přibližně 60násobku své stopy CO2 během své 20leté životnosti.

Iniciativa EU Renovation Wave si klade za cíl zavést jeden z nejambicióznějších programů pro evropský fond budov. Stávající evropský fond budov potřebuje velkou změnu hry, protože je neefektivní ve využívání energie a vede k přibližně 36 % evropských emisí skleníkových plynů. Iniciativa EU Renovation Wave nejenže sníží evropské emise skleníkových plynů, ale také zvýší odolnost budov vůči změně klimatu, a jejich inteligentnější užívání s využitím digitalizace zlepší zdraví a pohodlí Evropanů.

Celý článek zde.